Haber

Depremin Etkilerine Karşı Telefonunuzda Bulundurmanız Gereken 10 Uygulama Acı Yaşayarak Öğrendik

Son olarak, Maraş depremi sonrasını birçok kez acı deneyimlerle yaşamış bir ülke olarak, olası İstanbul veya İzmir depremlerine karşı herkesin kendi önlemini alması gerekir. Ülkemizin bir depremler diyarı olduğunu hatırlatan; Deprem öncesi sizi uyaran, deprem sonrası konumunuzu bildiren, enkaz altında kalsanız düdük çalabilen ve en önemlisi internetsiz çalışabilen hayat kurtaran taşınabilir uygulamaları derledik!

1. “AFAD Acil Durumu”

www.corlu.bel.tr

Deprem öncesi ve sonrası güvenliğinizi sağlayabileceğiniz bu uygulama, deprem anında acil durum daveti başlatıyor. Bu size sarsıntıya karşı duyarlı olmanız ve korunaklı bir alana sığınmanız için zaman kazandırabilir. Deprem sonrası toplanma yerlerini görüntüleyebilirsiniz.

2. “Güvendeyim”

AKUT tarafından hazırlanan ‘Güvendeyim’ uygulaması önceden belirlediğiniz 5 numaraya pozisyonunuzu göndermenizi sağlar. Bu kişileri tespit ederken farklı şehirlerde yaşayan kişiler olduklarından emin olunuz çünkü size yardımcı olabilmeleri için bir afete yakalanmamış olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda SMS ile iman ettiğinizi de bildirebilirsiniz.

3. “112 Acil Durum Butonu”

112 Acil Yardım Butonu ile sizin veya yakınlarınızın yaşadığı veya çevrenizde meydana gelen bir olayı acil servise bildirebilirsiniz. Aynı zamanda konumunuzu otomatik olarak bildirmenize de yardımcı olur.

4. “Düdüğüm”

Bu uygulama ile acil durumlarda ve enkaz durumunda sesinizi duyurmak için düdük çalabilirsiniz. Afet öncesi ekleyeceğiniz iki irtibat numarasına düdük çalarken aynı zamanda konum ve koordinat bilgilerinizi de SMS olarak gönderiyor.

5. “Bridgefy”

Bridgefy uygulaması, internet erişiminiz olmadığında sadece Bluetooth özelliğinizi açarak arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşmanızı sağlar.

6. “Hayat360”

static.apkdone.me

Bu uygulamadan cihazınızın GPS özelliğini kullanarak sevdiklerinizin ve yakınlarınızın afet anındaki konumunu görebilirsiniz.

7. “Islık”

Düdük, bir felaket durumunda sesinizi yükseltmenize ve ıslık çalmanıza yardımcı olur.

8. “Bip”

Uygulamanın Acil Durum Butonunda bulunan “Yardım İste” özelliği ile ihtiyaç anında arkadaşlarınız ve yetkililerle iletişime geçmenizi sağlar. BiP mesajlarını ve SMS’lerini operatör fark etmeksizin aynı anda ücretsiz olarak konum bilgisi ile gönderebilirsiniz.

9. “7TP Erken Uyarı”

Bu yenilik ödüllü uygulama, taşınabilir bir uyarı sistemidir. Fay sınırlarına kurulan sismik hareket dedektörü istasyonları ile önde gelen deprem dalgası algılanır ve cep telefonunuza alarm gönderilir. Bu uyarı sayesinde, yıkıcı ikinci dalganın gelmesine 25 saniye kadar kaldığı biliniyor.

10. “Deprem”

Yaklaşan bir deprem için önceden uyarı veren uygulama, takip etmek istediğiniz şehir veya ülkelerdeki depremleri de anlık olarak raporluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu